środa, 19 czerwca, 2024

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego, zasady głosowania – wybory 9.06.2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca 2024. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. W okręgu dolnośląsko – opolskim obejmującym m.in. Wrocław o mandat ubiega się 70 kandydatów. Ilu europosłów wybierzemy? To się okaże dopiero po głosowaniu.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy podobnie jak w wyborach do Sejmu RP – spośród wszystkich kandydatów wybieramy jednego i przy jego nazwisku stawiamy znak “X”. Ważne, by pojawił się on w kratce obok nazwiska. Postawienie znaku w innym miejscu sprawi, że głos będzie nieważny.

Eurowybory – zasady liczenia głosów

Po zakończeniu głosowania komisja wyborcza najpierw sumuje wszystkie głosy oddane w całej Polsce i metodą D’Hondta (znamy ją z wyborów do Sejmu czy wyborów samorządowych) wylicza, ile mandatów w skali całego kraju uzyskają poszczególne komitety wyborcze. W podziale mandatów biorą udział tylko te komitety, które przekroczą próg 5 procent.

Gdy wiadomo już, ilu europosłów z Polski będzie miał dany komitet, komisja wraca do wyników głosowania w każdym z okręgów. Liczbę głosów oddanych w okręgu na dany komitet dzieli się przez łączną liczbę głosów komitetu w skali kraju, a potem mnoży przez liczbę mandatów zdobytych przez komitet w skali kraju. Liczba całkowita (przed przecinkiem) tak uzyskanego wyniku pokazuje, ile mandatów przypada danemu komitetowi w danym okręgu. Mandaty trafiają do kandydatów, którzy w tym okręgu zdobyli kolejno największą liczbę głosów.

Eurowybory – kandydaci w okręgu nr 12 (dolnośląskie i opolskie)

LISTA NR 1 – KKW TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

  1. GRÄFIN VON THUN UND HOHENSTEIN Róża Maria, anglistka, Warszawa, członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
  2. GANCARZ Paweł Jarosław, wyższy urzędnik państwowy, Stoszowice, członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe
  3. PETRU Ryszard Jerzy, poseł na Sejm RP, Warszawa, członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
  4. OSZAŃCA Marcin Krzysztof, urzędnik samorządowy, Skarbiszowice, członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe
  5. ZIUBRAK Magdalena Anna, specjalista ds. zintegrowanych systemów zarządzania, Dzierżoniów, członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
  6. BRONOWICKA Joanna Barbara kierownik podmiotu leczniczego, Jarząbkowice, członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe
  7. ROJEWSKI Arkadiusz Paweł, politolog Głogów, członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
  8. PAWŁOWSKA Edyta Barbara, dyrektor szkoły, Domaradz, nie należy do partii politycznej
  9. FITOWSKI Piotr Paweł, inżynier automatyki i robotyki Biała Nyska, członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
  10. HOŁOWNIA‑TWARDOWSKA Karolina, fizjoterapeutka, Oława, członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni

LISTA NR 2 – KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

  1. TYSZKA Stanisław, wykładowca akademicki, Warszawa, członek partii politycznej: Nowa Nadzieja
  2. CZECH Marta Anna, chemik, Wrocław, członek partii politycznej: Konfederacja Korony Polskiej
  3. PIOTROWSKI Maciej Janusz, doradca podatkowy, Głogów, członek partii politycznej: Ruch Narodowy  
  4. PŁACZEK Grzegorz Adam, przedsiębiorca Kobiór, nie należy do partii politycznej
  5. KIEPURA Aleksandra Maria, przedsiębiorca, Nysa, nie należy do partii politycznej
  6. WILK Ryszard Jakub, przedsiębiorca, Biała Niżna, członek partii politycznej: Nowa Nadzieja
  7. KLIMEK Paulina Joanna, przedsiębiorca, Szczecin, nie należy do partii politycznej
  8. SKAWIŃSKI Ryszard Stanisław, przedsiębiorca Opole, nie należy do partii politycznej
  9. WĘGRZYN Dorota Elżbieta, operator urządzeń produkcyjnych, Grębocice, członek partii politycznej: Nowa Nadzieja
  10. GRZECHNIK Robert Sebastian, przedsiębiorca, Wrocław, członek partii politycznej: Nowa Nadzieja

LISTA NR 3 – KWW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY-NORMALNA POLSKA W NORMALNEJ EUROPIE

  1. KIDA Oskar Przemysław, prawnik, Warszawa, członek partii politycznej: Bezpartyjni Samorządowcy
  2. WALKER Justyna Magdalena, specjalista z dziedziny prawa, Świebodzice, nie należy do partii politycznej
  3. KASPRZAK Mateusz Robert, specjalista do spraw public relations Lubań, nie należy do partii politycznej
  4. CHAŁOŃ Damian Arkadiusz, specjalista do spraw logistyki, Lubin, nie należy do partii politycznej
  5. BUKOWSKI Sergiusz, pośrednik w obrocie nieruchomościami, Wyki, nie należy do partii politycznej
  6. ZAKRZEWSKA Sylwia Maria, pracownik administracji publicznej, Olsztyn, nie należy do partii politycznej
  7. TOMASZCZAK Marzena Joanna, pedagog, Przemiłów, nie należy do partii politycznej
  8. KASPEREK Krzysztof Andrzej, nauczyciel kształcenia zawodowego, Pisarzowice, nie należy do partii politycznej
  9. DROBISZ Alicja nauczyciel kształcenia zawodowego, Opole, nie należy do partii politycznej
  10. ZAJDEL Katarzyna Marta, nauczyciel, Lubań, nie należy do partii politycznej

LISTA NR 4 – KW POLEXIT

  1. CZARNEK Norbert Jerzy, programista aplikacji, Kraków, członek partii politycznej: Kongres Nowej Prawicy
  2. SURMIAK Roksana Natalia, specjalista administracji publicznej, Wałbrzych, członek partii politycznej: PolExit
  3. KUCHARSKI Krzysztof, telemonter, Mysłowice, nie należy do partii politycznej
  4. TELESIEWICZ Magdalena Stanisława, technik żywienia i usług gastronomicznych, Boguszów-Gorce, nie należy do partii politycznej
  5. SKÓRA Dariusz Andrzej, politolog, Dąbrowa Górnicza, nie należy do partii politycznej
  6. GIL‑SOBCZYK Lidia Anna, nauczyciel przedmiotu w szkole podstawowej, Boguszów-Gorce, nie należy do partii politycznej
  7. GRUDZIEŃ Mariusz Melchior, rolnik upraw mieszanych, Łyszkowice, nie należy do partii politycznej
  8. MAJCHROWSKA Jolanta Maria, nauczyciel przedszkola, Dąbrowa Górnicza, nie należy do partii politycznej
  9. SZATAN Mariola Stanisława, inżynier mechanik – środki transportu, Olkusz, nie należy do partii politycznej
  10. BŁOŃSKI Rafał Włodzimierz, technik handlowiec, Bolęcin, nie należy do partii politycznej

LISTA NR 5 – KWW KOALICJA OBYWATELSKA

  1. ZDROJEWSKI Bogdan Andrzej, kulturoznawca, Wrocław, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
  2. BUŁA Andrzej, nauczyciel, Kluczbork, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
  3. BIELAWSKA Sylwia Alina nauczycielka, Wałbrzych, nie należy do partii politycznej
  4. JAZŁOWIECKA Danuta, inżynier budownictwa, Opole, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
  5. DUDA Jarosław, socjolog, Wrocław, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
  6. BERA Emilian Stanisław, samorządowiec, Jawor, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
  7. DRZEWIECKI Piotr Daniel, fizyk atmosfery, Wrocław, członek partii politycznej: Zieloni
  8. OWCZAREK‑PRĘDA Edyta Jolanta, inżynier ochrony środowiska, Głogów, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
  9. OSIPIŃSKA Urszula, pracownik biurowy, Jasienica Dolna, nie należy do partii politycznej
  10. ŻABSKA Anna Maria, europeistka, Wałbrzych, nie należy do partii politycznej

LISTA NR 6 – KWW LEWICA

  1. ŚMISZEK Krzysztof Jan, adwokat, Warszawa, członek partii politycznej: Nowa Lewica
  2. KOŁODZIEJ Anna Maria, ekonomistka, Wrocław, członek partii politycznej: Nowa Lewica
  3. STOŻEK Marta Magdalena, specjalistka do spraw zarządzania, Oborniki Śląskie, członek partii politycznej: Lewica Razem
  4. SEKUŁA‑SZMAJDZIŃSKA Małgorzata Helena, senatorka, Warszawa, członek partii politycznej: Nowa Lewica
  5. KAMPA Paweł Jan politolog, Tarnów Opolski, członek partii politycznej: Nowa Lewica
  6. MOSKAL‑SŁANIEWSKA Beata Małgorzata, dziennikarka, Świdnica, członek partii politycznej: Nowa Lewica
  7. MAŚLAK Robert, biolog, Wrocław, członek partii politycznej: Nowa Lewica
  8. PAWNUK Dorota, Jadwiga, prawnik, Nowolesie, nie należy do partii politycznej
  9. LUBINIECKA‑RÓŻYŁO Katarzyna Elżbieta, dziennikarka, Wrocław, członek partii politycznej: Nowa Lewica
  10. SIKORA Arkadiusz, ekonomista, Oleśnica, członek partii politycznej: Nowa Lewica

LISTA NR 7 – KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

  1. ZALEWSKA Anna Elżbieta, parlamentarzysta, Świebodzice, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  2. KEMPA Beata Agnieszka, parlamentarzysta, Syców, członek partii politycznej: Suwerenna Polska
  3. DWORCZYK Michał Paweł, polityk, Warszawa, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  4. BORTNICZUK Kamil, prawnik, Głuchołazy, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  5. SOIN Agnieszka Anna, parlamentarzysta, Warszawa, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  6. POGODA Szymon Marek, parlamentarzysta, Bolesławiec, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  7. PECZKIS Grzegorz, nauczyciel akademicki, Kędzierzyn-Koźle, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  8. MRÓZ Krzysztof Stanisław, ekonomista, Jelenia Góra, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  9. DOMAGAŁA Krzysztof Marek, mechanik, Łazy Małe, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
  10. POROWSKA Iwona, menedżer, Opole, członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość